Manufacturers, Dealers and Suppliers of Hatch cover tape, Ship hatch tape, Weatherproof hatch tape, Marine sealing tape, Cargo hatch tape.







₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Type | Double Sided, Single Sided |
| Brand | Agg Bro |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Sealing |
| Maximum Operating Temperature | 120 Degree |
| Thickness | 1.5 mm - 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Available size | 2" x 10 , 4" x 10 mtr and 6" x 10 mtr (Length & Width can be customized as per client requirement) |
Hatch Cover Tape is used to prevent water leakage from Metal Hatch Cover. Rough Sea weather conditions and continuous exposure of Hatch covers with Marine Water often Corrode Hatch Covers and make them more prone to water leakage to cargo, which may lead to damage to the goods being shipped. Defective hatch covers resulting in the ingress of water are one of the major causes of wet damage to cargo.
Key Features
High-strength waterproof sealing tape
Excellent adhesion on metal hatch covers and frames
Prevents water, dust, and moisture ingress
Weather-resistant for harsh marine and outdoor conditions
Flexible and conformable to uneven surfaces
Easy to apply and remove without residue (temporary sealing)
Helps in leak detection and hatch cover testing
Suitable for marine, shipping, and cargo vessel applications





₹ 1200 / PieceGet Latest Price
| Adhesive Type | Permanent |
| Application Surface | Metal |
| Color | siver |
| Country of Origin | Made in India |
| Available size | 2" x 10 , 4" x 10 mtr and 6" x 10 mtr (Length & Width can be customized as per client requirement) |
Hatch Cover Tape is used to prevent water leakage from Metal Hatch Cover. Rough Sea weather conditions and continuous exposure of Hatch covers with Marine Water often Corrode Hatch Covers and make them more prone to water leakage to cargo, which may lead to damage to the goods being shipped. Defective hatch covers resulting in the ingress of water are one of the major causes of wet damage to cargo.





₹ 450 / RollGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Roll |
| Tape Type | Adhesive |
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 10 m |
| Color | silver |
| Adhesive Type | Rubber |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | AGGBRO |
| Features | Waterproof, High Adhesion, Heat Resistant, UV Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Available size | 2" x 10 , 4" x 10 mtr and 6" x 10 mtr (length & width as per client requirement) |





₹ 800 / RollGet Latest Price
| Brand | AGGBRO |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Available size | 2" x 10 , 4" x 10 mtr and 6" x 10 mtr (Length & Width can be customized as per client requirement) |
Hatch Cover Tape is used to prevent water leakage from Metal Hatch Cover. Rough Sea weather conditions and continuous exposure of Hatch covers with Marine Water often Corrode Hatch Covers and make them more prone to water leakage to cargo, which may lead to damage to the goods being shipped. Defective hatch covers resulting in the ingress of water are one of the major causes of wet damage to cargo.
Ram Gopal Aggarwal (Partner)
Aggarwal Brothers
Plot No.15, DSIDC, Jhillmill Industrial Area, East Delhi, New Delhi - 110095, Delhi, India


